Vyhľadávať v tomto blogu

pondelok 29. decembra 2014

Otužovanie

Otužovanie je taka predpríprava telesnej schránky na vonkajšie stresujúce vplyvy okolia. Telo, pokiaľ na tieto podnety nieje zvyknuté, nedokáže sa im brániť a teda je náchylné na rôzne vírusové ochorenia a podobne. Každý túži po silnej obranyschopnosti hlavne v zimných mesiacoch. Človeku to dodá na dobrej nálade keď všetci v okolí smrkajú do vrecoviek a pijú horúci čaj aby sa zbavili nachladnutí, zatial čo on so silnou imunitou zvláda všetky nástrahy tohto obdobia. Väčšínou každý začne myslieť na imunitu až keď na neho niečo "lezie", bohužial vtedy už býva neskoro. Železnú imunitu si treba vybudovať od základu a začať treba už v lete. Existuje niekoľko spôsobov a medzi jeden základný a veľmi dôležitý spôsob získavania obranyschopnosti patrí otužovanie. 


Prečo začať
Pre mnohých "teplomilných" ľudí je otužovanie činnosť nepríjemná, bezvýznamná a nepotrebná. Každý človek má inú toleranciu na chlad a niekomu je príjemne v chladnejšom prostredí. Množstvo ľudí sa však vyhýba chladnejšiemu počasiu a radšej v takom počasí ostane doma. Nieje to celkom správny prístup a aj veľa lekárov odporúča hlavne starším ľudom, ktorí síce už nevládzu, aby predsa chodili von za každého počasia. Prečo je to tak? No títo ľudia majú menšiu obranyschopnosť a sú náchylnejší na rôzne nákazy. Už takéto prechádzky vonku za každého počasia pridajú na imunite. Okrem toho dodajú na dobrej nálade, zlepšujú prekrvenie organizmu dokonca odbúraju stres, ktorý je sám o sebe zabijak. 

Kto a ako môže začať
Otužilec môže byť každý, od detí, po starších ľudí. Odporúča sa však najmä v staršom veku pred začatím konzultácia s lekárom. Dôležité je začat pomaly, neunáhliť sa, byť trpezlivý a s postupnou obranyschopnosťou si zvyšovať aj sebavedomie. Proces otužovania ako zvyšovania si imunity je dlhodobý proces, preto netreba zabúdať na pravidelnosť.

Formy otužovania:
1. Studená sprcha- je ten najjednoduchší spôsob otužovania. Môžete s ním začať kedykoľvek. Najprv začneme s vlažnou vodou, ktorú postupne ochladzujeme, až prejdeme do studenej. Pokračujeme intervalovo a striedavo pridávame teplú a studenú vodu. So studenou vodou sa sprchujeme asi 3 minúty a postupom času tento interval zvyšujeme. Ideálna doba studenej sprchy je ráno. Studená sprcha nás vzpruží a preberie k životu. Je vhodné spojiť ju s jednoduchou rozcvičkou. Pridať môžeme aj večernú studenú sprchu, tá však má byť o niečo kratšia.

2.pobyt v chladnom prostredí- je druhý spôsob, pri ktorom už priamo prichádzame do kontaktu s vonkajšími poveternostnými vplyvmi. Takýmito krátkymi pobytmi v "nehostinnom " prostredí telo predpripravíme na zimné obdobie, ktoré nás už neprekvapí. Samozrejme tieto pobyty absolvujeme len s malým množstvom oblečenia. Chránime si hlavne citlivé časti a klby, ktoré môžu byť náchylné na prievan. 

3.Zimné športy- lyžovanie, bežkovanie alebo hokej, nemusia byť jediným druhom športovej aktivity v zime. Bežci či cyklisti si nemôžu dovoliť vynechávať tréningy ani v zime. Šport a pohyb na čerstvom vzduchu pôsobí blahodárne a sám o sebe zvyšuje imunitný systém, preto sa ho nevzdávajme ani v zime. Pripravme si kvalitné zimné oblečenie, ktoré nás ochráni (rukavice, kvalitné nie príliž ťažké topánky, funkčné termoprádlo, vrchná vrstva v podobe odevu z materiálu ako je fleece či štrikovaný sveter, bunda v ktorej nás neprefúkne a taktiež si chránime krk napríklad buff-om).

4.Plávanie- Pre začiatočníkov je vhodné plávanie v bazéne počas celej zimy. Organizmus sa pri ňom dokonale uvolní a prekrví. Zároveň je vhodné ho kombinovať so suchou saunou, ktorú striedame s pobytom v studenej vode.

5.Byť ako ľadový medveď- táto metóda je vhodná skutočne už pre pokročilých otužilcov. Ideálne je plávať v skupinke kvoli bezpečnosti si pokojné, stojacé vody. Znova si chránime citlivé časti tela a s namáčanim hlavy sme veľmi opatrní. 

Zásady otužilca

-byť trpezlivý
-sledovať svoj zdravotný stav 
-vylúčiť alkohol a cigarety
-snažiť sa udržiavať dobrú náladu a eliminovať stres
-dbať v prvom rade na pravidelnosť


1 komentár:

  1. Ja s otužovaním ešte len začínam. Som vo fáze, keď sa po sprchovaní osprchujem studenou vodou, ale myslím si, že to nevydržím ani minútu :-D . Nevzdávam to ale, ten záčiatok je potrebné pomaly, aby si telo zvyklo a tomu môjmu to bude trvať o to dý, pretože nemá rado zimu :-D .

    OdpovedaťOdstrániť